J academy black

  

                                                                              

 

 

                                                                    

1

2

3

4

 

✅Dobór odpowiedniego obuwia jest niezmiernie ważny! Należy pamiętać, że stopy są podstawą całego ciała. Wszelkie patologie stóp (płaskostopie, skrzywienia itp.) powodują zmiany postawy ciała w okolicach stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa. Co w dalszej kolejności powodować może groźne kontuzje oraz bóle.
✅Niestety ogromny odsetek dzieci w okresie dorastania ma problem z martwicą pięt, kolan lub problemy mięśniowe, które można zminimalizować poprzez poprawne obuwie na co dzień oraz w treningu sportowym.
✅Takie problemy w widzimy nawet u dzieci w 8 roku życia, a prawdziwą plagą są urazy w okresie 10-14 lat!
Najczęstsze urazy to⤵
➡pięta Haglunda – martwica
➡choroba Osgooda – Schlattera – martwica guzowatości kości piszczelowej
➡uszkodzenie w obrębie stawu skokowego – naciągnięcie, naderwanie, zerwanie torebki stawowej
➡Zapalenie, naderwanie, zerwanie ścięgna Achillesa
➡naciągniecie, naderwanie, zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie
➡zmęczeniowe złamanie kości stępu
➡zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy
Zapewne większość Państwa słyszała o powyższych urazach, więc jak minimalizować ryzyko❓
✅W pierwszej kolejności zwracamy uwagę, że but piłkarski i obuwie na co dzień powinny być dopasowane rozmiarem do stopy. Zdarza się, że dzieci mają buty o 1-2 rozmiary większe, co jest niebezpieczne(stwarza możliwość niespodziewanych upadków) i jest nie zdrowe, ponieważ stopa jest niestabilna.
✅But powinien być tak dopasowany, aby nacisk rozkładał się równomiernie na stopę. U dzieci stosuje się zasadę, że dziecko przy czubku powinno mieć ok. 0,5 cm luzu. Co, ważne podeszwa powinna być miękka – zapewniając stopie swobodny ruch.
✅Pojawić się może tutaj wątek oszczędności przy zakupie butów. Jednak niedopasowanie buta będzie prowadziło do jego deformacji, co za tym idzie szybszego zniszczenia. Deformacji ulegać będzie również sama stopa, czego pewnie dziecku zrobić nie chcemy.
✅Buty piłkarskie należy ubierać przed treningiem(!). Koreczki na bucie są tak rozmieszczone, że przy dużych przeciążeniach utrzymują postawę sportowca. Niestety często widzimy dzieci przyjeżdżające samochodem na trening już ubrane w takowe buty. Czyli, można domniemać, że chodząc systematycznie w tych butach po betonie dziecko deformuje stopę i uszkadza kości – szczególnie piętę(!). W młodym wieku układ kostny na takie bodźce jest bardzo wrażliwy.
✅Większość treningów w Akademii odbywa się na boiskach o sztucznej nawierzchni(orliki, balon, boiska pełnowymiarowe), która jest:
▶twardsza od naturalnej,
▶ma mniejszy poślizg,
▶większe tarcie i opór.
Jakie buty stosować na taką nawierzchnie❓
✅Producenci oznaczają takie buty wzorem AG lub TF – są to buty gwarantujące stabilność i przyczepność (AG) oraz rozkładają siłę nacisku(TF). Dzięki temu można minimalizować ryzyko urazów
✅Buty typu FG, tzw. lanki są przeznaczone do użytkowania na boiskach naturalnych, tj. zbitych. Użytkowanie takich butów na sztucznej nawierzchni wg badań może powodować wzrost ryzyka kontuzji od 10 do 40 %. Zakładamy, że w przypadku dzieci, które rosną odsetek może być wyższy.
Powyższe buty są zalecane tylko do naturalnych nawierzchni(!).
✅Bardzo ważną rolę spełniają również wkładki do butów. Muszą być one dopasowane do buta pełniąc funkcję stabilizującą i amortyzującą.
✅Jeśli wkładka jest zbyt cienka lub z jakiegoś powodu takowej brak ryzyko kontuzji ponownie wzrasta.
✅Buty w takim przypadku nie spełniają swojej roli. Nacisk ciężaru ciała na stopę wzrasta kilkukrotnie przez co narażamy naszego zawodnika na przeciążenia i ryzyko kontuzji w obrębie kości stępu i stawu skokowego.
🔚PODSUMOWUJĄC ZALECAMY STOSOWANIE SIĘ DO POWYŻSZYCH ZASAD, ABY DBAĆ O ZDROWIE SWOICH DZIECI.🙂
WARTO SIĘ ZASTANOWIĆ, CZY WARTO KUPOWAĆ DROGIE, MARKOWE, ŁADNIE WYGLĄDAJĄCE BUTY, CZY WAŻNIEJSZE JEST KUPOWANIE BUTÓW ZAPEWNIAJĄCYCH KOMFORT I PRAWIDŁOWY ROZWÓJ.
SZUKAJĄC OSZCZĘDNOŚCI NIE POWINNIŚMY ICH SZUKAĆ W DOBORZE BUTÓW.
Z piłkarskim pozdrowieniem!!