J academy black

  

                                                                              

 

 

                                                                    

1

2

3

4

 

1.Pod koniec 2019 roku nasza Akademia została oznaczona złotą gwiazdką w programie Certyfikacji PZPN. Jak wyglądał proces wdrożenia najwyższych standardów szkolenia? Jakie normy musi spełniać Akademia, aby utrzymać złotą gwiazdkę?

 

 

Dzięki Certyfikacji PZPN można zauważyć bardzo pozytywne działania klubów. W programie rozwijają się małe kluby, a większe potwierdzają swój rzeczywisty standard szkolenia. Na pierwszym etapie uczestniczyło ponad 600 klubów. Dzisiaj ta liczba wynosi 324 kluby. Samo otrzymanie gwiazdki to jedno, a utrzymanie to drugie. Faktem jest, że było nam znacznie łatwiej spełnić wymogi PZPN, ponieważ od początku istnienia Akademii wysokie standardy narzucali nam Włosi i tego samego oczekiwał Prezes Akademii, Radosław Michalski.

Złota gwiazdka Certyfikacji PZPN to potwierdzenie dla rodziców, że w wielu aspektach ich dzieci są pod najlepszą opieką. Jakie to aspekty? Mówimy przede wszystkim o wielkości grup treningowych, zapewnieniu odpowiednich boisk i sprzętu zawodnikom, czy kwalifikacjach Trenerów. Grupy w Akademii liczą 12 zawodników na 1 Trenera. Większe liczebnie grupy muszą mieć zapewnionego asystenta. To wpływa na intensywność zajęć, ilość kontaktów dziecka z piłką.

Dodatkowo, pierwszy Trener w „złotej szkółce” musi posiadać uprawnienia min. UEFA B. To drugi stopień kwalifikacji trenerskich, więc możemy mieć pewność, że grupy prowadzą Trenerzy z określonymi umiejętnościami i doświadczeniem. W naszym przypadku Akademię tworzy 20 wyszkolonych Trenerów, z ambicjami i wielkim sercem do pracy. Aż 17 Trenerów posiada uprawnienia Trenerskie minimum UEFA B(6 z uprawnieniami UEFA A)! Jeżeli dołożymy do tego model szkolenia Juventus Academy to mogę każdego zapewnić, że lepszych warunków do rozwoju najmłodszych zawodników w regionie nie ma. Jako Akademia musimy zapewnić zawodnikom odpowiednie boiska. Czasami pojawiały się głosy jak nie posiadając „własnego obiektu” możemy mieć złotą gwiazdkę.

Faktem jest, że wszystkie kluby w Bydgoszczy korzystają z obiektów miejskich. Właściwie tylko my posiadamy obiekt, którym w pełni zarządzamy. Mowa o Hali Piłkarskiej, na ul. Bałtyckiej. Jako Juventus Academy, dodatkowo współpracujemy z kilkunastoma szkołami zapewniając boiska i hale naszym podopiecznym przez cały rok. W ten sposób możemy zapewnić naszym podopiecznym możliwość treningu blisko domu w pierwszym etapie szkolenia.

Udział w Programie weryfikują na bieżąco Trenerzy Monitorujący PZPN. Po każdej wizycie otrzymujemy feedback, który analizujemy i jeżeli widzimy możliwość to wdrażamy w działania Akademii. Dla nas jest to kolejna droga rozwoju i oceny swojej pracy po wizytach Trenerów z Włoch.

Trudnością programu czasami są restrykcyjne wymagania PZPN, przez które nie mogą dołączyć nowi zawodnicy do naborów kiedy mamy już pełną 12-osobową grupę. Przykre w takim przypadku jest to, że musimy odmawiać dzieciom, które chcą do nas dołączyć. Z drugiej strony w tym przypadku znowu zyskują zawodnicy, którzy są już w Akademii, bo mogą być pewni, że standardy szkolenia są niezmienne.

 

 

2.Centralna Liga Juniorów to najwyższy poziom rozgrywkowy w ligach młodzieżowych. W tym sezonie jedna z drużyn Akademii ma bardzo duże szanse, aby awansować do CLJ. Czy ewentualny awans, będzie potwierdzeniem jakości szkolenia w Juventus Academy Bydgoszcz?

 

 

Weryfikacją poziomu szkolenia jest to, co prezentują zawodnicy na poziomie piłki seniorskiej. Potrzebujemy jeszcze kilku lat do pełnej weryfikacji naszej Akademii(najstarsi chłopcy urodzeni są w 2007 roku). Faktem jest, że w ostatnim tygodniu dwóch zawodników szkolonych w Juventus Academy Toruń i Piekary Śląskie zostało powołanych do kadry narodowej do lat 15. Nasi wychowankowie wyjeżdżali już na zgrupowania AMO, a także stopniowo trafiają do kadr wojewódzkich. Widzimy, że model się sprawdza. Na ten moment możemy pochwalić się już debiutem naszego wychowanka w piłce seniorskiej. Kamil Dobek zagrał dla Zawiszy Bydgoszcz. Liczymy jednak na znacznie więcej. Zakładamy, że w kolejnych latach wychowankowie Juventus Academy Bydgoszcz będą trafiać do naprawdę mocnych klubów w kraju. Kolejni zawodnicy powinni zasilać czołowe kluby w naszym województwie reprezentując nas na szczeblu centralnym.

Wracając jednak do pytania, trzymamy kciuki za drużynę Trampkarza C2(rocznik 2007). Są w dobrej sytuacji, by zdominować rozgrywki. Pamiętajmy jednak, że awans do CLJ poprzedza baraż z mistrzem Ligi Wojewódzkiej w Wielkopolsce. Dwa mecze decydują o być, albo nie być. To bardzo trudne zadanie i wymaga świetnego przygotowania. Nie można powiedzieć, że wynik barażu potwierdzi lub skreśli pracę wykonaną przez zawodników i Trenerów w ciągu kilku lat szkolenia. Jakość szkolenia wynika z silnej kadry Trenerskiej i modelu szkolenia. Grupa Trampkarza C2 jest pod opieką Pierwszego Trenera Michała Jakubowskiego wspieranego przez Grzegorza Ocha. Na treningach także widzimy asystentów Kacpra Marksa i Arkadiusza Piskorskiego, trenera przygotowania motorycznego Krzysztofa Urtnowskiego i trenera bramkarzy Marka Stefańczyka. To ich praca ma wpływ na rozwój zawodników w tej drużynie. Takie warunki treningowe zachęciły do treningu w Akademii zawodników z Torunia, Grudziądza, Skrwilna, Inowrocławia czy Sępólna Krajeńskiego. Podsumowując, awans do CLJ nie będzie potwierdzeniem jakości szkolenia, a raczej kołem napędowym dla rozwoju tej drużyny, kolejnych grup treningowych i całej Akademii.

 

 

3.Wielu zawodników naszej Akademii w ostatnim czasie często bierze udział w testach w  mocnych ośrodkach piłkarskich. Dla Akademii to na pewno duże wyróżnienie. Proszę trochę opowiedzieć o tej sytuacji, o tym jakie kluby testowały naszych zawodników oraz o ewentualnie możliwych transferach do mocnych Akademii w przyszłości.

 

 

Jeżeli chodzi o top to w ostatnim czasie pojawiały się zaproszenia z Lecha Poznań, Miedzi Legnica, Rakowa Częstochowa, czy Lechii Gdańsk. Jesteśmy otwarci na udział zawodników w testach. W końcu to duża nobilitacja dla każdego. Chłopcy mogą podążać za marzeniami oraz sprawdzić się na tle swoich rówieśników. Wyjazd na testy to na pewno też dodatkowy stres związany z chęcią wykazania się i poddania ocenie innym Trenerom. Takie wyjście poza strefę komfortu można również ocenić pozytywnie. Jest to sytuacja, która buduje zawodnika i daje kolejne doświadczenie.

Naszym marzeniem jest stworzyć Akademię, która do pewnego wieku zapewni takie warunki szkolenia, że dzieci nie będą musiały wyjeżdżać z regionu do innych miast, np. Poznania, Szczecina, czy Warszawy. Na ten moment zakładamy, że jesteśmy wstanie prowadzić szkolenie dla drużyn do lat 15. Powinni to docenić rodzice, którzy nie musieliby wysyłać swoich pociech 200, 300, 400 km od domu w wieku 13-14 lat.

W kolejnych miesiącach chcemy wskazywać naszym podopiecznym drogę, którą mogą podążać po ukończeniu 15 roku życia. Nie widzimy możliwości, by skupiać się tylko na jednym klubie. Na ten moment zapewne najlepsi będą chcieli wyjechać poza województwo. W przyszłości liczymy, że w regionie będą kluby seniorskie na poziomie centralnym, do których będą mogli trafiać również nasi wychowankowie. Powoli rozpoczynamy rozmowy z klubami szukając rozwiązań dla naszych zawodników. Z naszej perspektywy widzimy się jako atrakcyjnego partnera – szkolimy dobrych zawodników i chcemy ich przekazać na szczebel juniorski lub seniorski do innego klubu. Pytaniem jest, który z klubów jest zainteresowany współpracą i zapewni odpowiednie warunki na dalszym etapie rozwoju tych młodych zawodników.

 

 

4.Od nowego sezonu powstać ma drużyna dziewczynek. Czym to jest spowodowane oraz jakie są plany Akademii związane z dalszym rozwojem drużyn dziewcząt?

 

 

Jest to nowy projekt w Akademii. Z jednej strony wynika z wymogów Certyfikacji PZPN, a z drugiej z wzrastającego znaczenia piłki kobiecej na świecie. Dzisiaj w Bydgoszczy najmłodsze dziewczynki próbują swoich sił głównie w Tęczy Bydgoszcz, która osiąga świetne wyniki w kraju. Podstawą rozwoju jest jednak konkurencja i kolejny kobiecy ośrodek na pewno się przyda. Naszym planem jest powołanie najmłodszych grup dziewczynek i wdrożenie je w model szkolenia jaki już prowadzimy z chłopcami.

Kilka lat temu Juventus FC powołał drużynę kobiet, która zdominowała ligę we Włoszech, więc jesteśmy zobowiązani również przyłożyć się jak najlepiej do tego projektu. Zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki urodzone w roku 2016-2014 do udziału w darmowych zajęciach, które odbywają się do końca czerwca w soboty o godzinie 9:00 do 10:30 w Hali Piłkarskiej Jacademy. Zainteresowanych rodziców zajęciami prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Na ten moment na zajęcia zarejestrowały się również dziewczynki z roczników 2013 i 2012. Jeżeli pojawi się duże zainteresowanie widzimy możliwość powołania kolejnych grup dziewczynek w Akademii już od początku sezonu.

 

 

1234.jpg